Joanna Around the    World

Zapraszam do wspólnej podróży

Zaginiony bagaż i moje WHY

Dzisiejszy temat jest zarówno pierwszym moim podróżniczym wpisem (miałam kiedyś epizod z blogiem programistycznym), jak i pierwszą przygodą w trakcie podróży na Teneryfę. Dopiero sytuacja, jaką jest utrata bagażu, zmobilizowała mnie do wystartowania tego bloga. W końcu znalazłam swoje WHY (Dlaczego).

Dlaczego założyłam bloga?

Chciałabym tu z jednej strony pomóc Tobie, mój czytelniku, nie popełniać moich błędów, sprawniej planować podróże oraz korzystać z przetartych przeze mnie szlaków, zarówno w zwiedzaniu, jak i jedzeniu🙂. Mieć również miejsce, gdzie poprzez wpisy dla Ciebie, będę gromadziła swoje wspomnienia. 

Skoro już znasz moje motywy, przejdźmy do bagażu, czyli do części „nie popełniaj mojego błędu”. Oczywiście linie lotnicze mogą Ci zgubić bagaż i pewnie w większości przypadków nie będziesz w stanie temu zapobiec, ale ja mogłam. Po wylądowaniu na Teneryfie okazało się, że moja walizka była jedyną zaginioną. Wakacje więc zaczęłam od zwiedzania, ale centrum handlowego.

Jak nie stracić bagażu? 

 • Sprawdzić, czy nalepka, którą dostajesz po oddaniu bagażu przyklejoną do boarding pass’a lub na paszport/dowód, ma Twoje imię i nazwisko lub skrót od tego
 • Sprawdzić, czy na nalepce jest nr Twojego lotu

Co jeśli i tak stracę bagaż?

 • Zgłoś się do pracownika lotniska. Ja zostałam przekierowana do stewardessy z mojego lotu, więc udanie się bezpośrednio do kogoś z załogi samolotu jest jeszcze lepszym pomysłem
 • Trzeba wypełnić protokół zaginięcia. Podaje się tam wygląd Twojej walizki, dane kontaktowe, gdzie się zatrzymujesz, do kiedy, stałe miejsce pobytu, na wypadek jakby nie znaleźli walizki do Twojego powrotu (tego się bałam najbardziej)
 • Następnie możesz się spodziewać emaila lub smsa ze statusem Twojego zgłoszenia
 • Polecam sprawdzić na stronie, jeśli jest taka możliwość, czy wpisali poprawne dane dotyczące wyglądu walizki. U mnie był błąd i podejrzewam, że mogło to wydłużyć poszukiwania.
 • Nie polecam dzwonić do linii lotniczych – w moim przypadku strata czasu i pieniędzy
 • Trzymać wszystkie paragony i przeczytać za co przysługuje Ci zwrot pieniędzy i w jakiej kwocie. W moim przypadku było zaznaczone, że tylko „niezbędniki” i do 25 funtów za osobę za każdy dzień spędzony bez bagażu (easyJet).
 • Do 21 dni od daty lotu należy złożyć wniosek o zwrot kosztów. 

Póki co udało mi się otrzymać akceptację zwrotu, ale na pieniądze wciąż czekam. Wierzę, że niedługo dostanę przelew, więc Tobie w razie czego też się uda! Musisz jednak wiedzieć, że ja nie kupiłam nic ponad to co potrzebowałam, więc 10 sukienek za 2 dni bez bagażu, chyba musisz odpuścić😉 

Czego mi faktycznie brakowało:

 • Szczoteczki i pasty do zębów 
 • Żelu do mycia twarzy, przez warunki pogodowe
 • Kremu ochronnego na słońce 
 • Bielizny
 • Kulki pod pachy, żeby nie było smrodku
 • Japonek lub kapci do chodzenia po mieszkaniu, inaczej mi zimno
 • Stroju kąpielowego 
 • Ubrania (kupiłam po prostu dwie sukienki)

Gdzie będzie moja znaleziona walizka?

walizka

Walizka powinna zostać dostarczona przez linię lotniczą pod adres, który wpisałeś/-aś w protokole. Co ciekawe, ta nalepka, o której wspomniałam powyżej, od razu wskazała pracownikom a lotnisku, że walizka poleciała na Gran Canarię. Mimo tej informacji czekałam 3 doby, zanim ją znaleźli i oddali.

Nigdy nie zapomnę kochanego Pana w hotelu Ona Las Rosas, który przyszedł na basen z moją walizką i krzyknął „Joanna, mam Twoją walizkę, możesz się w końcu ubrać :)”. Jak możesz się domyślać, leżałam wtedy w stroju kąpielowym (niezbędna rzecz zakupiona). Taki z niego śmieszek. Niestety nie pamiętam jak ma na imię. Ja nazywałam go „Pan Ola”, bo jak mnie tylko zobaczył, nawet z daleka, to krzyczał „Hola Joanna!”. Jeśli będziesz kiedyś w tym hotelu, który polecam, proszę pozdrowić Pana Olę.

Nauczona doświadczeniem, będę zawsze miała w bagażu podręcznym: bieliznę, krem ochronny na słońce, szczoteczkę i pastę do zębów. Pamiętaj proszę, że każda linia lotnicza może mieć inne zasady. Mój wpis dotyczy tylko easyJet i ma na celu uchronienie Cię przed taką przygodą. W najgorszym wypadku przed myślą „o nie, wakacje zrujnowane” i nakreśleniu „co teraz robić”.

5 komentarzy do “Zaginiony bagaż i moje WHY

 1. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read anything like that before.

  So great to find someone with a few unique thoughts on this subject.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a bit
  of originality!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *